• História

• Na území Humenného bolo v prvej polovici 17.storočia zriadené jezuitské kolégium. Popri záslužných aktivitách tejto školy v oblasti divadelníctva a cirkevného spevu za najvýznamnejší fakt pokladáme krátke pôsobenie svätých košických mučeníkov, ktorí na pôde kolégia absolvovali svoje duchovné cvičenia. 300 rokov chýbala mestu inštitúcia strednej školy gymnáziálneho typu.

V roku 1971 vedenie školy čakala veľmi náročná úloha - riešiť neustále priestorové problémy. Ani postupná dostavba laboratórií nebola prijateľným východiskom pre zabezpečovanie kvality gymnaziálneho štúdia. Vďaka vytrvalému úsiliu vedenia školy sa od 1. septembra 1983 otvorili nové možnosti gymnázia odovzdaním novostavby modernej budovy. V týchto nových priestoroch boli vytvorené podmienky na kvalitnú prípravu na život aj v mimovyučovacom čase.
        Výsledkom spoločnej snahy pedagógov a nadaných študentov sa stali prvé úspechy v rozličných súťažiach na celoslovenskej i medzinárodnej úrovni. Spoločensko-politické zmeny sa odrazili aj v pôsobení gymnázia. Medzi priority riadenia školy patrilo úsilie nadviazať na dobré meno humenského gymnázia. Vedenie školy akceptovalo všetky zmeny súvisiace snovým chápaním úlohy výchovy a vzdelávania v spoločnosti. Škola musela a dodnes musí riešiť aj otázky súvisiace so zmenou svojho právneho postavenia. Popri náročných úlohách v oblasti vzdelávania sa z uvedeného dôvodu stáva čoraz dôležitejšou aj ekonomická stránka fungovania školy. Radi by sme ocenili aj spoluprácu s rodičmi, na ktorých sme sa obrátili so žiadosťou o pomoc. Ani v jednom prípade sa nestalo, aby sme narazili na nepochopenie.

Od júla 1995 sa nové vedenie školy snaží zabezpečovať prioritné úlohy školy, a to prípravu študentov na vysokoškolské štúdium a poskytovanie stredného všeobecného vzdelania s maturitou. Odborný potenciál pracovníkov školy je najlepšou zárukou naplnenia hlavného poslania školy. V závislosti od finančných možností gymnázia sa prehlbuje špecializácia štúdia v rámci voliteľných predmetov. Naviazaná je spolupráca s Baťovou nadáciou, ktorá nám umožnila zaviesť voliteľný predmet "Aplikovaná ekonómia", v rámci ktorého sa študenti prakticky i teoreticky učia podnikať. Jazyková príprava študentov v anglickom, francúzskom, nemeckom, španielskom a ruskom jazyku na našom gymnáziu je neoddeliteľnou súčasťou formovania profilu gymnazistu. Veľmi dobré skúsenosti má škola s pôsobením zahraničných lektorov. Popri dôležitých úlohách v oblasti vzdelávania pedagógovia školy nepodceňujú ani otázku výchovy. Veľmi sa nám osvedčila činnosť výchovného poradcu v škole a koncepčná spolupráca so študentskou radou. Svoju nemalú úlohu plnia aj telovýchovné aktivity Športového klubu gymnázia a publikačné možnosti študentov na stránkach Cesty mladých.