• Hlavné úlohy školy vychádzajú z analýzy predmetových komisií v jednotlivých predmetoch, vedenia školy, hlavných dokumentov MŠ SR a koncepcie Prešovského samosprávneho kraja. Tieto úlohy majú vytvoriť jednotný rámec pre pedagogický kolektív i pre žiakov školy.

• Riadenie a priebeh vyučovacieho procesu viesť tak, aby odzrkadľoval najnovšie informácie, trendy, inovácie z oblasti pedagogiky, psychológie, metodiky vyučovania jednotlivých predmetov.
        • Vynaložiť maximálne úsilie na to, aby v podmienkach školy boli naplnené ciele a úlohy štátneho a školského vzdelávacieho program.
        • Využívať všetky aktivity školy k tomu, aby sme motivovali žiakov ZŠ k štúdiu na našom gymnáziu. Rozšíriť aktivity v spolupráci so ZŠ na informovanosť žiakov ZŠ o možnosti štúdia na našom gymnáziu.
        • Vo vyučovacom procese klásť dôraz viac ako doteraz na rozvoj myslenia, logiku poznania, motiváciu a tvorivosť.
        • Vo vyučovacom procese postupne rozvíjať informačné kompetencie. Obsahom a metódami vyučovania podporovať v žiakoch schopnosti   a návyky samostatne vyhľadávať nové poznatky z existujúcich zdrojov prostredníctvom moderných komunikačných technológií, včleňovať ich do svojho poznatkového fondu a následne ich využívať pri celoživotnom vzdelávaní.
        • Súčasťou práce všetkých vyučujúcich sa musí stať rozvoj personálnych kompetencií, správnej hodnotovej orientácie založenej na pozitívnom vzťahu k sebe, k iným ľuďom a k hodnotám, ako je zodpovednosť, slušnosť, čestnosť, ovládanie sa, tolerantnosť, spravodlivosť.
        • Protidrogová prevencia, ochrana pred sexuálnym zneužívaním, ochrana pred šikanovaním i výchova k právnemu vedomiu, demokracii a prosociálnemu cíteniu  sa musí stať integrálnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu.
        • Po vstupe do celoeurópskeho priestoru viesť žiakov k poznaniu vlastných tradícií, k úcte k vlastnému národu, jazyku a na základe týchto hodnôt vytvárať vzťah k rozvoju, poznaniu a kultúr i tradícií iných národov.
        • Vytvárať podmienky na rozvoj interpersonálnych kompetencií  súvisiacich s výchovou v duchu humanizmu  a so vzdelávaním rešpektovaním ľudských práv a základných slobôd, práv dieťaťa, predchádzaním všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, intolerancie, antisemitizmu a rasizmu.
        • Pravidelnými športovými aktivitami, záujmovými činnosťami získavať žiakov k pravidelnému a zmysluplnému využívaniu voľného času.
        • Vytvárať priestor na ďalšie vzdelávanie učiteľov nielen prostredníctvom profesionálnych inštitúcií, ale aj vlastnými internými aktivitami. Naďalej spolupracovať s podnikateľskou sférou s cieľom lepšieho poznania trhu práce, ale i lepšieho prehľadu v prípade voľby povolania našich absolventov.
        • Vytvárať priestor na spoluprácu s rodičovskou radou, radou školy i žiackou radou pri riadení vyučovacieho procesu, mimoškolských aktivít i zlepšovania materiálneho vybavenia vyučovacieho procesu a školy.