• Aktivity 2017-18

      • Vojenské historické múzeum vo Svidníku

        V posledných dňoch sa študenti semináru z dejepisu rozhodli vydať po stopách histórie a navštívili Vojenské historické múzeum vo Svidníku a pamätník na Dukle. Keďže náš región bol ako jediný zasiahnutý priamo oboma svetovými vojnami o pamiatky v okolí nie je núdza.V múzeu si študenti mohli pozrieť veľa zaujímavých exponátov,dobových uniforiem,či bojovej techniky, všetko samozrejme s odborným výkladom. Nakoniec bola študentom priblížená problematika Karpatsko-Duklianskej operácie krátkym, no o to zaujímavejším dokumentom. Po prehliadke múzea nasledovala návšteva pamätníka na Dukle, kde mali študenti možnosť načerpať množstvo ďalších dôležitých historických poznatkov. Poznatky nadobudnuté na tejto exkurzii nám zostanú ešte dlho v pamäti a určite ich využijeme na hodinách dejepisu.


        Netradičná hodina dejepisu

        Dňa 27.10.2017 sa žiaci 2. D triedy spolu s PhDr. Ľ. Kordaničovou  a PhDr. T. Sklenárovou Uramovou  zúčastnili exkurzie vo Vlastivednom múzeu a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Múzeum spravuje dve historické budovy a časť historického parku. Sídlom múzea je kaštieľ, postavený v prvej polovici 18. stor.

        Archeopark - živá archeológia

        Je jedinečným živým archeologickým múzeom v prírode. V areáli obohnanom palisádou zo zahrotených kolov sa nachádza päť objektov z piatich období praveku a včasného stredoveku. Každý z objektov má svoju predlohu v originálnom náleze z východného Slovenska.

        Objekty sú v lete vybavené vnútorným zariadením. Máme tu možnosť vidieť mnoho hudobných nástrojov a figurín odetých v replikách dobových odevov. Na rozdiel od tradičných múzeí sa v archeoparku môžeme všetkého dotknúť, všetko si vyskúšať.

        Vlastivedné múzeum

        Expozícia dobovo zariadených interiérov ponúka prehliadku troch miestností zariadených ako šľachtický salón z konca 19. stor., meštianska obývacia izba zo začiatku 20. stor. a spálňa z polovice 20. stor.

        Expozícia Duch národa je umiestnená v bývalej hospodárskej budove pri druhom - Hanušovskom kaštieli patriacom pôvodne rodine Šóšovcov. Etnografická expozícia umožňuje netradičným spôsobom zoznámiť sa s hmotnými pamiatkami a zvykmi ľudu obývajúceho pomedzie Zemplína a Šariša. Predstavuje typické ukážky zariadenia kuchyne, „parádnej izby“ a komory. Expozícia je oživená figurínami s ukážkami odevov. Umožňuje tiež interaktívne zapojenie sa návštevníkov do rôznych remeselných činností (pradenie, tkanie).


        Exkurzia Osvienčim - Krakov

        V dňoch 12. a 13. októbra 2017 sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili na dvojdňovej dejepisnej exkurzii v susednom Poľsku. Program bol nabitý silnými a pre všetkých nezabudnuteľnými zážitkami.

        V prvý deň exkurzie študenti absolvovali dojímavú prehliadku koncentračného tábora Auswitz-Birkenau, kde sa nielen dozvedeli množstvo informácií týkajúcich sa druhej svetovej vojny spojených so židovskou otázkou, ale videli veľa dobových predmetov a dokumentov,  ktoré sú svedectvom otrasnej etapy v európskej histórii, na dôsledky ktorej by sa nikdy nemalo zabudnúť.

        Nasledujúci deň bol venovaný prehliadke nádherného krakovského hradu Wavel spojenej s odborným výkladom. Účastníci exkurzie pokračovali v poznávaní Krakova aj na jeho historickom námestí, kde sa dozvedeli veľa nových poznatkov o bohatej a občas i dobrodružnej minulosti mesta.

        Všetci zúčastnení dospeli k názoru, že dva dni nestačia na spoznanie všetkých pamätných miest, ktoré navštívili, takže je to dobrý dôvod na opätovnú  návštevu našich severných susedov.

        Viktória ŠVIGÁROVÁ