• Aktivity

Urobili radosť starkým

Tradične je mesiac október označovaný ako mesiac úcty k starším. Nebolo tomu inak ani 29. októbra 2014. Na svojich starých rodičov nezabudli ani deti z Materskej školy na Ulici osloboditeľov v Humennom, ktoré si pre nich pod vedením pani učiteľky Márie Šteňkovej pripravili milé pásmo plné piesní, rečňovaniek i tanca. Všetkých prítomných privítala pani riaditeľka Mária Kirňáková. Svojím vystúpením vyčarili úsmev na nejednej tvári, starkí neskrývali slzy dojatia, a preto o to viac svojím malým ratolestiam venovali niekoľko mocných potleskov. Spokojnosť bola na všetkých stranách – starkí boli poctení pozvaním, dojatí vystúpením, deti mali zase radosť z toho, že svojou „prácou“ potešili svoje babičky a svojich dedkov. Nemalú radosť priniesli do škôlky aj žiaci Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom, ktorí vystúpili ako hostia pripraveného programu so svojím folklórnym vystúpením – ľudová hudba, spev (Antónia Jalčáková/ IV.E, Jaroslava Ferková/ IV.E a Stanislava Gnapová/ III.E) a tanec (Natália Melníková/ II.A) v spolupráci s folklórnym súborom Chemlon. Fotograficky celú akciu zdokumentoval Matej Procházka zo IV.D. Touto cestou sa chcem poďakovať našim žiakom za ich ochotu podieľať sa na programe, čím ukázali, že hoci už dávno opustili brány materskej školy, vážia si pozvanie, ktoré dostali a pokiaľ môžu, veľmi radi prinesú radosť svojím vystúpením aj do materskej školy.

… na závere mi dovoľte ešte jednu myšlienku: Som rada, že hodnoty ako ľudskosť, ochota, nezištnosť, túžba urobiť radosť inému len preto, že je to on, ešte úplne nevymizli z nášho srdca... Milí naši žiaci, ďakujem! (Mgr. Henrieta Mandzáková)

Foto:

Občianska náuka netradične.

Vyučovací proces môže prebiehať naozaj rôzne, najlepšie by bolo, keby sa k teoretickým poznatkom žiaci dopracovali „sami“ formou zážitkového učenia. Príležitosť takéhoto typu učenia sa nenechala dlho čakať ani žiakov 3.E triedy. Skúsenosť dostali hneď v piatok, 3. 10. 2014, keď k nim prehovorila ich vlastná spolužiačka Sofia Bankovová ako junior ambasador pre UNICEF. Formou rozmanitých aktivít im priblížila problematiku práv dieťaťa.

Vysvetlila význam naliehavosti a nezištnej pomoci tým najslabším – deťom. Žiaci či už formou hrania rolí, alebo formulovaním požiadaviek na vypracovanie istého virtuálneho materiálu, alebo aj pozretím krátkeho videa týkajúceho sa témy práv dieťaťa, dostali možnosť srdcom precítiť, aby o to viac rozumom pochopili, že ich život v tejto našej spoločnosti je v porovnaní so životom detí v krajinách (nielen tretieho) „iného“ sveta (kde vzdelanie, rodina, PRÁVO dôstojne žiť,...), z hľadiska práv i povinností neporovnateľný... aby srdcom i rozumom pochopili, že nie je samozrejmosťou, že všetky deti sa tešia pokojnému životu, čo im prinesie vysnívanú budúcnosť, po ktorej tak veľmi túžia...

Verím, že podobné stretnutia v budúcnosti ešte niekedy zrealizujeme a že spolupráca so Sofiou ešte len začne... :)

(Mgr. Henrieta Mandzáková)

Foto: