• STAŇ SA AMBASÁDOROM EURÓPSKEHO PARLAMENTU

Informačná kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci s Academia Istropolitana Nova a s Helsinským výborom pre ľudské práva na Slovensku realizuje vzdelávací program, ktorý je zameraný na žiačky a žiakov stredných a odborných škôl. Tento vzdelávací program má názov Ambasádorská škola Európskeho parlamentu.

Cieľom tohto programu je šíriť povedomie o Európskej únií a európskej parlamentnej demokracii medzi mladými ľuďmi prostredníctvom poskytovania aktuálnych a praktických vedomostí. Nejde len o učenie sa faktov o EÚ, ale aj o priamu skúsenosť s európskym občianstvom - čo táto skutočnosť znamená pre náš každodenný život a ako zmeniť Európu v budúcnosti podľa predstáv mladých ľudí

Ako program funguje:

Vzdelávací program  EPAS sa realizuje pomocou aspoň jednej učiteľky/jedného učiteľa za každú zúčastnenú školu, a žiackym tímom. Učitelia si medzi sebou zvolia senior ambasádorov a žiaci junior ambasádorov. Zúčastneným osobám budú poskytnuté základné a neskôr aj podrobné odborné školenia o tom, ako program funguje, o úlohe a činnosti Európskeho parlamentu, o spôsobe vyučovania tematiky EÚ a o ďalších relevantných témach. Okrem toho získajú zaujímavý učebný materiál. Informačné a propagačné aktivity, ktoré bude skupina organizovať v rámci svojej školy, budú monitorované. V priestoroch školy by sa mal vytvoriť informačný bod pre informácie o EÚ a EP.

Ak škola uspokojivo splní požiadavky stanovené v programe, bude certifikovaná ako škola - Ambasádor Európskeho parlamentu a získa plaketu, ktorá môže byť vystavená na poprednom mieste v budove školy.

Okrem toho bude žiačkám a žiakom najaktívnejšej školy ponúknutá cesta do Štrasburgu v rámci programu Euroscola alebo Európskeho stretnutia mládeže (EYP - European Youth Event). Učiteľky a učitelia budú pozvaní na odborný seminár do Bruselu alebo Štrasburgu.

Bližšie informácie a fotky zo slávnostného udeľovanie prvých plakiet :

Mgr. Tokárová, Mgr. Krišková

• Seminár EPAS

AKTIVITY EPAS majú pokračovanie

19.9.2019 sa v Prešove konal pracovný seminár v rámci projektu AmbEDK - Platforma ambasádorov a ambasádoriek európskej demokratickej kultúry, ktorý nadväzuje už na existujúci projekt EPAS. Keďže aj naša škola sa stala pred dvomi rokmi Ambasádorskou školou Európskeho parlamentu, naši žiaci, Viktória Hutníková a Jozef Frenák z III.D, sa minulý štvrtok zúčastnili prešovského stretnutia, kde mali možnosť vypočuť si odborné prednášky na témy o demokracii a migrácii v priestore EÚ. Zaujímavou bodkou stretnutia bolo porovnanie študentských simulovaných volieb do EP s reálnymi výsledkami či možnosť vyskúšať  si online simulované voľby na Slovensku.