• Členovia predmetovej komisie

Mgr. Anna Baľáková
      PaedDr. Jana Kababíková
      PaedDr. Antónia Stebnická​

Hlavné ciele činnosti na školský rok

• Postupne a vekuprimerane rozvíjať v rámci edukácie schopnosti žiakov, vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri štúdiu rôzne pramene informácií, osvojovať si vhodné metódy individuálneho štúdia, samostatného spracovania informácií a ich verejného prezentovania.
      • Priebeh vyučovacieho procesu viesť tak, aby odzrkadľoval najnovšie informácie, trendy, inovácie z oblasti pedagogiky, psychológie, metodiky vyučovania jednotlivých predmetov.
      • Vynaložiť maximálne úsilie na to, aby v podmienkach školy boli naplnené ciele a úlohy štátneho a školského vzdelávacieho programu.
      • Vhodnou motiváciou pri súčasnom využívaní obsahu a efektívnych metód vyučovania formovať v žiakoch schopnosti a návyky vedieť pri vyhľadávaní nových poznatkov z existujúcich zdrojov využívať bezpečne, efektívne a samostatne moderné informačno-komunikačné technológie, získané poznatky včleňovať do svojho vedomostného fondu a vedieť ich následne využívať pri celoživotnom vzdelávaní.
      • Motivovať žiakov k učeniu sa. Na vyučovacích hodinách vytvárať priaznivú klímu a optimálne voliť štruktúru vyučovacej hodiny.
      • Vo vyučovacom procese postupne rozvíjať informačné kompetencie. Obsahom a metódami vyučovania podporovať v žiakoch schopnosti a návyky samostatne vyhľadávať nové poznatky z existujúcich zdrojov prostredníctvom moderných komunikačných technológií, včleňovať ich do svojho poznatkového fondu a následne ich využívať pri celoživotnom vzdelávaní.
      • Viesť žiakov k bezproblémovému spolunažívaniu, k harmonickým medziľudským vzťahom, k pomoci riešiť konflikty v duchu úcty, k pluralizmu, vzájomnému porozumeniu, k rešpektovaniu odlišnosti iných ľudí, k rešpektovaniu ľudských práv a slobôd.
      •  Pripravovať žiakov na to, aby sa vedeli vyjadrovať ústne, písomne, spracúvať písomný materiál, vysvetliť aj znázorniť nadobudnuté poznatky a komunikovať v materinskom jazyku.
      • Zodpovednosť za formovanie žiakov v intenciách správnej hodnotovej orientácie založenej na pozitívnom vzťahu k sebe, k iným ľuďom a k hodnotám, ako sú zodpovednosť, dôstojnosť, slušnosť, čestnosť, ovládanie sa a pod.
      • Aj po vstupe SR do celoeurópskeho priestoru viesť žiakov k poznaniu vlastných tradícií, k úcte k vlastnému národu, jazyku a na základe týchto hodnôt vytvárať vzťah k rozvoju, poznaniu a kultúr i tradícií národov Európy, ale aj iných, aby vedeli pôsobiť a žiť v multikultúrnom prostredí.
      • Vytvárať podmienky súvisiace s výchovou v duchu humanizmu a so vzdelávaním v oblasti ľudských práv, práv dieťaťa, predchádzania všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, intolerancie, antisemitizmu a rasizmu, resp. iných foriem extrémizmu.

Kritériá hodnotenia a klasifikácie jednotlivých predmetov sú zverejnené v sekcii Dokumenty.

Harmonogram ďalších aktivít, podujatí, súťaží v priebehu školského roka

Podrobnejšie informácie o jednotlivých aktivitách PK môžete nájsť aj na stránke predmetu SJL.

Mesiac

Konkrétna úloha

Zodpovedná/ý

september

Timravina studnička

Januchová

Stebnická

Vstupný test pre 1. ročníkJanuchová

október

Školské kolo Olympiáda v slovenskom jazyku

Januchová, Stebnická

október

Medzinárodný deň školských knižníc (knižnica)

november - marec

Návšteva Vihorlatskej alebo školskej knižnice

november - apríl

Návšteva divadelného predstavenia (pre 1., 2., 3. ročník) v spolupráci s PK SVP

všetky vyučujúce SJL

december Ročníkový test (pre 1. ročník) Januchová
      december Ročníkový test (pre 2. ročník) Baľáková
      december Ročníkový test (pre 3. ročník) Stebnická
      december Ročníkový test (pre 4. a 5. ročník) - predmaturitné testovanie I. Kababíková

december

Vianočné koledovanie

Januchová

Školské kolo Štúrovho Zvolena

Kababíková

Školské kolo Hviezdoslavov Kubín

Januchová, Stebnická

február Ročníkový test (pre 4. a 5. ročník) - predmaturitné testovanie II. Kababíková

Svetový deň materinského jazyka

Stebnická

marec

Marec mesiac knihy

marec "Čítanie v praxi" - dramatizácia literárnych textov všetky vyučujúce
      máj Ročníkový test (pre 1. ročník) Januchová
      máj Ročníkový test (pre 2. ročník) Baľáková
      máj Ročníkový test (pre 3. ročník) Stebnická

PK SJL ponúka žiakom možnosť navštevovať školskú knižnicu (Mgr.  M. Selecký), majú možnosť zapojiť sa do recitačných súťaží, do každoročne pripravovaného vianočného pásma či Európskeho dňa rodičov a školy (PaedDr. J. Kababíková, Mgr. M. Januchová, Mgr. A. Stebnická). Spoločne sa usilujeme o to, aby sme rozvíjali  talenty žiakov a umožnili ich kreativite progres.