• Členovia predmetovej komisie

Mgr. Adriana Pavlenková

Mgr. Viktor Židzik

Hlavné úlohy a ciele PK

1. Pri výchove a vzdelávaní uplatniť európsky rozmer výchovy, pričom ale zachovávať svoju národnú identitu, vzťah k rodnému jazyku a rozvíjať svoju kultúru a kultúru tu žijúcich národností.
      2. Pozornosť venovať aktivitám k predchádzaniu všetkých foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných prejavov intolerancie.
      3. Pripraviť žiakov tak, aby sa naučili samostatne pracovať a hľadať informácie.
      4. Dosiahnuť, aby študenti zvládli základné učivo v jednotlivých predmetoch.
      5. Prácu orientovať na odborno-metodické otázky súvisiace s výchovno-vyučovacím procesom, humanizáciou vzťahu učiteľ - žiak.
      6. Rozvíjať a uplatňovať vo výchovno-vyučovacom procese IKT s cieľom ovládať inovatívne techniky a vedieť ich uplatňovať vo vyučovacích predmetoch ako aj v práci učiteľa.
      7. Ovplyvňovať hodnotový systém vyučovania, uplatňovať problémové a projektové vyučovanie s cieľom znižovania neefektívnej informačnej záťaže žiakov a sústrediť sa na vedomosti využiteľné pre život.
      8. Vytvárať podmienky na kvalitnú mimoškolskú činnosť nadaných a talentovaných študentov a aktivity rodičovskej rady. Orientovať sa na spoločné voľnočasové aktivity žiakov a rodičov s cieľom lepšieho poznávania problémov žiakov a školy.
      9. Rozvíjať spoluprácu s VŠ a inštitúciami, ktoré sa zaoberajú uplatnením našich absolventov na trhu práce.
      10. Pozornosť venovať medzinárodným aktivitám a programom študentov školy ako aj spolupráci s družobnými školami.
      11. Uplatňovať prvky environmentálnej, protidrogovej výchovy v jednotlivých predmetoch a využiť na tento cieľ aj iné aktivity členov PK.
      12. V rámci finančných možností školy modernizovať a dopĺňať knižný fond a videotéku a hodnotné tituly.
      13. V spolupráci s Okresným úradom práce pre žiakov 4. ročníka pripraviť prednášky a  aktuálne poznatky o uplatňovaní sa na trhu práce.
      14. Tvorivo – humanistické vzdelávanie a výchovu orientovať na získavanie vedomostí, zručností, schopností a postojov, s ktorými sa žiaci uplatnia v domácej a celoeurópskej konkurencii.
      15. Spolupracovať s orgánmi samosprávy a štátnej správy a s podnikateľskými subjektami v meste a okolí.
      16. Uplatňovať vzťah mládeže ku kultúrnemu, prírodnému dedičstvu a stavať na histórii slovenského národa a na histórii tu žijúcich národností.
      17. Pozornosť venovať poznávaniu vlastného regiónu a podmienkam života v ňom.
      18. Podporovať záujem žiakov o vedomostné a umelecké súťaže a zvýšenú pozornosť venovať úspešnosti v jednotlivých súťažiach (zamerať pozornosť na mestské a regionálne súťaže).
      19. Náležitú pozornosť  venovať príprave žiakov na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlavia a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými a náboženskými skupinami.
      20. Prácu PK orientovať na odborno-metodické otázky výchovno-vyučovacieho procesu v jednotlivých predmetoch, vzájomné hospitácie, výmenu skúseností, humanizácie vzťahu učiteľ – žiak.
      21. Pozornosť venovať výchove k manželstvu a rodičovstvu.
      22. V škole dodržiavať „Deklaráciu práv dieťaťa“ a „Dohovor o právach dieťaťa“.
      23. V jednotlivých predmetoch, prostredníctvom rozhlasových pásiem alebo nástenných novín, formovať národné vedomie, úctu k tradíciám a občianstvu moderného Európana.

Kritériá hodnotenia a klasifikácie jednotlivých predmetov sú zverejnené v sekcii Dokumenty.

Harmonogram ďalších aktivít, podujatí, súťaží v priebehu školského roka

Mesiac

Konkrétna úloha

Zodpovedná/ý

september

Deň holokaustu

Pamätný deň mesta Humenné

Všetci členovia

október

Analýza historických prameňov

Školské kolo OĽP

Stebnická, Kababiková, Tokárová Ondrušová

Olympiáda o Európskej únii

Tokárová Ondrušová

Informácia o OĽP a o FiNNkvíze

Kababíková

Príprava na dejepisnú súťaž čs. gymnázií (Cheb)

Turik

Tematická exkurzia pre 3. ročník (dejepis)

Turik, Pavlenková

november

Tvorba prezentácií na tému ĽP (2. ročník)

Kababíková

Finále dejepisnej súťaže čs. gymnázií v Chebe

december

Medzinárodný deň ľudských práv (10.12.)

všetci členovia

Analýza historických prameňov – práca s historickým textom

Kordaničová, Pavlenková

Čítanie s porozumením – práca s právnym alebo ekonomickým dokumentom

(2. hlava  Ústavy SR a text o eurozóne) - 3. ročník - SEY

Kababíková

Tvorba prezentácií  o významných osobnostiach vedy, kultúry a politiky Európy – 15. rokov od vstupu do eurozóny (zavedenie eura v SR)(3. ročník)

január

Analýza historických prameňov – práca s historickým textom

február

marec

Marec - mesiac knihy pre žiakov 1.ročníka – analýza historického diela.

Príprava na krajské kolo dejepisnej súťaže čs. gymnázií

Kordaničová

apríl

Geografická olympiáda( krajské kolo)