Čo je eTwinning?

eTwinning je internetový portál na spoluprácu učiteľov a žiakov z celej Európy.

eTwinning = partnerstvá škôl v Európe

eTwinning = komunita európskych škôl a európskych učiteľov

Program eTwinning je súčasťou európskeho programu celoživotného vzdelávania Life Long Learning.

Od roku 2014 - 2020 v novej európskej platforme Erasmus+ má eTwinning, ako jediný z doterajších programov, pevnú pozíciu. Je považovaný za dôležitý fenomén v ďalšom vzdelávaní učiteľov.

Program eTwinning sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . "E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba". eTwinning  umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou môžete realizovať inovatívne školské projekty v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace). To ale nie je všetko. eTwinning je ideálny na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z Európy a ponúka tiež možnosti ďalšieho vzdelávania.

Program eTwinning je otvorený pre všetky typy materských, základných, špeciálnych a stredných škôl. Zapojiť sa môžu učitelia všetkých typov vyššie uvedených škôl a ročníkov a bez akýchkoľvek byrokratických obmedzení začať spolu so žiakmi európsky projekt. Projekt eTwinning nemá určené ďalšie kritériá účasti, termíny výziev, dobu trvania, záverečné správy a pod., preto okrem chuti zapojiť sa nemáte v začatí projektu žiadne ďalšie obmedzenia.

V priestore eTwinning môžu pracovať aj tí učitelia, ktorí zatiaľ nemajú nájdenú partnerskú školu a teda ani vytvorený spoločný projekt. Pedagógovia sa môžu zúčastniť online Vzdelávacích aktivít v trvaní 4-10 dní alebo diskusií a výmeny skúseností v Skupinách, kde môžu diskutovať na rôzne témy v zabezpečenom prostredí. Môžu si tiež sami otvoriť tzv. Zborovňu na tému, ktorá ich zaujíma.

Prečo sa zapojiť?

Naši žiaci tento rok spolupracovali s talianskými a poľskými študentmi na projekte „ Lyžicou naprieč Európou“  . Ciele projektu  boli: Medzinárodná spolupráca, predstavenie školy a  účastníkov, medzikultúrny život, poznať iné kultúry pomocou receptov, motivovať žiakov k učeniu sa cudzích jazykov, upevniť slovnú zásobu k téme „Varenie“, precvičovať gramatické štruktúry

Spolu s ostatnými navrhli spoločné logo, vyhľadali vhodné recepty na studenú kuchyňu. Následne natočili videá v ktorých sa predstavili a spravili domáci recept. Jedlo následne aj ochutnali, čo bola , ako sami tvrdili, najprínosnejšia časť projektu. Potom boli vyskúšané recepty ostatných krajín.

Komunikovalo sa pomocou app What´ up. Žiakom sa projekt veľmi páčil a krajiny by radi navštívili, čo bolo aj zámerom, aby sa vytvoril podnet pre projekt Erasmus +.

Naše videá :