• Víťazstvo na súťaži družstiev prvej pomoci

• Vo štvrtok 9.5.2024 sa v priestoroch ČK znovu uskutočnila územná súťaž Družstiev prvej pomoci. Na mladých zdravotníkov čakalo 6 stanovíšť, na ktorých sa stretli s rôznymi situáciami, ktorým môžu kedykoľvek čeliť v bežnom živote. Na prvom stanovišti mali žiaci predviesť svoje znalosti KPR. Na druhom stanovišti čelili pneumotoraxu. Tretia situácia bola o čosi zložitejšia. Bolo treba pomôcť účastníkom autonehody. Na ďalšom stanovišti zasa pomáhali pacientke s krvácaním z hornej končatiny, ktorá mala preťatú tepnu na ruke. Na piatom úseku pomáhali bežcovi s otvorenou zlomeninou nohy a na poslednom šiestom úseku si overili teoretické vedomosti o ČK.
            Našu školu reprezentovalo 5-členné družstvo v zložení: Júlia Dzemjanová, Rebeka Rebyová, Michal Janošov (všetci 1.A), Eliška Lešková (1.B) a Zuzana Haburajová (1.D ).

Žiaci sa počas roka zúčastnili 5 školení DPP, na ktorých získali množstvo vedomostí, ktoré mohli následne využiť počas súťažného dňa. Konkurencia bola veľká. Súťaže sa zúčastnilo 8 stredných škôl, no naše družstvo preukázalo vynikajúcu pripravenosť.

GAGLS sa stalo víťazom už jedenástykrát v rade!

Žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. V neposlednom rade by som chcela spomenúť aj dobrovoľníkov ČK, ktorých väčšinu tvorili naši terajší i bývalí študenti – tí boli figurantmi a hodnotiteľmi na jednotlivých stanovištiach a pričinili sa k skvelej organizácií tejto každoročnej súťaže.(-DC-)

FOTO: čk_gagls

• Celoslovenské kolo Jazykový kvet Ťukni

• V uplynulom mesiaci vrcholila jazykovo-literárna súťaž Jazykový kvet ťukni na celoslovenskej úrovni. Úroveň našich žiakov píšucich poviedky v anglickom jazyku je čoraz vyššia a vyššia o čom svedčí aj skutočnosť, že všetci naši žiaci, ktorí postúpili z krajského kola, sa umiestnili na popredných miestach v rámci celoslovenského kola.

V kategórii 5-ročné bilingválne gymnázium:

• Jakub Terek, V.A – 1. miesto

V kategórii 4-ročné gymnázium:

• Adam Hančárik, III.B – 2. miesto
            • Natália Chalčáková, IV.A – 3. Miesto

Žiakom srdečne blahoželáme a naďalej prajeme chuť do písania a veľa kreatívnych nápadov pri ich ďalšej tvorbe.(-ZJ-)

• Krajské kolo basketbal - dievčatá

• Vo štvrtok 2.5.2024 sa uskutočnilo krajské kolo v basketbale žiačok SŠ. Organizátorom bolo CVČ Stará Ľubovňa. Zúčastnilo sa ho šesť škôl z celého Prešovského kraja (Prešov, Poprad, Sabinov, Stará Ľubovňa, Bardejov a Humenné), ktoré boli rozdelené do dvoch skupín.

Víťazi jednotlivých skupín postúpili rovno do finále, v ktorom hrali o celkové 1. miesto. Naše dievčatá v skupine prehrali s Prešovom, avšak výhra nad Sabinovom im zabezpečila možnosť zahrať si o 3. miesto.

Dievčatá predviedli výborný výkon, ktorý ale nestačil na dievčatá z Bardejova, a tak sme nakoniec obsadili pekné 4. miesto. Poďakovať by som sa chcela pánovi Ľ. Borščovi, ktorý dievčatám pomáhal nielen na ich tréningoch, ale aj zápasoch. Pre väčšinu dievčat z tohto družstva šlo o posledné zápasy v drese nášho gymnázia. Týmto by som im chcela srdečne poďakovať za ich vzornú a úspešnú štvorročnú reprezentáciu našej školy. -DC-

Zostava GAGLS dievčatá:
            Michaela Balážová, Martina Balicová, Nina Anna Betáková, Ema Borščová, Simona Cenknerová, Mária Cmárová, Lucia Soňa Dolobáčová, Sofia Anna Dolobáčová, Júlia Dzemjanová, Natália Kuľhová, Andrea Spišáková a Anna Mária Ufnárová

• Krajské kolo v mix volejbal

• 25.04.2024 sme sa v Prešove zúčastnili krajského kola v MIX VOLEJBALE spolu s ostatnými 10 družstvami. Žrebovanie nás rozdelilo do troch skupín:
            A skupina: PO, VT, KK a LV
            B skupina: PP, HE a SL
            C skupina: SK, BJ a SB

Do finále postupovali víťazi trojčlenných skupín a z štvorčlennej skupiny postupovali dve družstvá. Družstvo našej školy predviedlo kvalitné výkony, ale na súperov to nestačilo.

Ďakujeme našim žiakom za predvedené výkony.
            Zostava GAGLS: Cenknerová S., Cmárová M., Macková S., Spišáková A., Koncová N., B. Kalaninová, S.
            Kalaninová, Durkaj D., Gibas M., Kužma S., Lipa L., Macko A. a Soták T. .

• Pekný úspech našich florbalistiek v krajskom kole

• Aj tento rok sa našim florbalistkám podarilo postúpiť na krajské kolo vo florbale žiačok SŠ v Prešove. Turnaja sa zúčastnilo 9 družstiev. Organizátor turnaja rozdelil družstvá do dvoch skupín:

• A skupina: Snina, Levoča, Bardejov a Poprad
            • B skupina: GAGLS HE, Sabinov, Prešov, Stará Ľubovňa a Spišská Stará Ves

Zápasy v skupine:
            GAGLS HE – Sabinov                   4:0
            GAGLS HE – Prešov                     0:3
            GAGLS HE – Stará Ľubovňa         1:0
            GAGLS HE – Spišská Stará Ves    1:1

V skupine sme skončili na druhom mieste a súperkami nám boli dievčatá z bardejovskej strednej odbornej školy, ktoré sa takisto ako my, umiestnili v skupine „A“ na druhom mieste. Na zápas sme nastúpili hneď po skončení posledného náročného zápasu v skupine so Spišskou Starou Vsou. Dievčatá si nestihli oddýchnuť a tak zápas o 3. miesto bol v réžii súperiek, ktoré vyhrali 4:0.
            Ďakujeme dievčatám za predvedené výkony. Stanovený cieľ, dostať sa medzi 4 najlepšie družstvá v Prešovskom kraji, sme splnili GRATULUJEME!!!

Zostava GAGLS HUMENNÉ: kapitánka – Macková K., Balážová M., Dolobáčová L. S., A., Cholpová M., Chripáková S., Konfederáková N., Lipová S., Pichoňská J., Ufnárová A. M., Vaššová S. a Veľasová A. (-LH-)

• Ako brániť ľudské práva v online svete?

• Záverečné prednášky z cyklu podujatí Viem, rozumiem... viedol lektor z ľudskoprávnej organizácie Amnesty International Slovensko. S našimi študentmi sa 19. apríla rozprával o všeobecnej deklarácii ľudských práv a neskôr na troch konkrétnych prípadoch rozoberal kontrolu a obhajobu práv jednotlivca či skupiny v digitálnej dobe. Podujatie je súčasťou projektu Mesta kultúry 2024, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.(-AS-)