• Informácie o predmete fyzika

• V rámci predmetu fyzika sú žiakom neustále približované základné etapy fungovania fyziky ako vedy:

• hľadanie prírodných zákonov na základe pozorovaní, experimentov a teoretických úvah
          • aplikácia prírodných zákonov na tvorbu predpovedí o dejoch v reálnom svete, prípadne vysvetlení pozorovaných dejov
          • overovanie predpovedí experimentom.

Nedeliteľnou súčasťou práce v predmete je používanie matematického aparátu a prostriedkov IKT, jednak na spracovanie výsledkov meraní ako aj na tvorbu predpovedí. Žiaci si prácou v tomto predmete osvojujú základné stratégie na riešenie problémov a získajú aj elementárne experimentálne zručnosti.

Časové a organizačné vymedzenie predmetu

V prvom ročníku štvorročného gymnázia prebieha vyučovanie predmetu fyzika v počte 2 hodiny týždenne, pričom na jednej hodine týždenne sa žiaci delia do dvoch skupín. V druhom ročníku štvorročného gymnázia majú v predmete fyzika žiaci 3 hodiny týždenne. Z toho je jedna delená. V treťom ročníku štvorročného gymnázia majú všetci žiaci 2 hodiny fyziky týždenne. Z toho jedna je delená. Delené hodiny sú určené hlavne na riešenie fyzikálnych úloh a vykonávanie laboratórnej a experimentálnej činnosti.

Vo štvrtom ročníku štvorročného gymnázia a 8. ročníku osemročného gymnázia ponúkame žiakom voliteľný predmet fyzika s časovou dotáciou 4 hodiny týždenne. Hodiny tohto predmetu sú nedelené. Obsahovo je tento predmet zacielený na doplnenie a systematizáciu základného učiva fyziky v 1. až. 3. ročníku a na prípravu k maturite a na vysokoškolské štúdium.

Obsahové vymedzenie predmetu

V prvom ročníku sa žiaci oboznamujú so základnými poznatkami o fyzikálnych veličínách a ich jednotkách, o meraní a neistotách merania, o vektoroch a ich použití pri opise pohybu, o kinematike rovnomerných a nerovnomerných priamočiarych pohybov i pohybu po kružnici, o Newtonových zákonoch pohybu, o zákone zachovania hybnosti a o inerciálnych a neinerciálnych vzťažných sústavách.

V druhom ročníku sa učia o práci a rôznych formách energie, o zákone zachovania mechanickej energie, o hydrostatike a hydrodynamike, o základných poznatkoch molekulovo-kinetickej teórie látok, o prvom termodynamickom zákone, o ideálnom plyne a dejoch s nim, o elektrickom obvode a napokon o stacionárnom magnetickom poli.

V treťom ročníku preberajú učivo o kinematike a dynamike kmitavého pohybu o vlnení na priamke ako aj v priestore, o zvuku, o nestacionárnom magnetickom poli, o obvodoch striedavého prúdu, o svetle a optike a napokon o základoch atómovej a jadrovej fyziky.

V štvrtom ročníku sa dozvedia o gravitačnom poli a pohyboch telies v ňom, o mechanike tuhého telesa, o práci plynov pri rôznych dejoch, o druhom termodynamickom zákone, o štruktúre a vlastnostiach kvapalín a pevných látok, o fázových premenách látok, o elektrostatike, o zákonoch opisujúcich rozvetvené obvody elektrického prúdu, o obvodoch striedavého prúdu s cievkou a kondenzátorom, a napokon o kvantovej fyzike a fyzike mikrosveta. Záver učiva je venovaný systematizácii doteraz prebraných fyzikálnych poznatkov.

Práca s nadanými žiakmi

Príprava na fyzikálnu olympiádu prebieha na škole prostredníctvom pravidelných poobedňajších konzultácií, ktoré vedie RNDr. Slavomír Tuleja, PhD. osobitne pre jednotlivé kategórie fyzikálnej olympiády.

Práca so slabšie prospievajúcimi žiakmi

O žiakov, ktorým ide učenie sa fyziky tažšie, sa stará RNDr. Milan Krempaský na prírodovednom krúžku.