Aktivity v šk. r. 2019/2020
Amsterdam a Londýn našimi očami
„Do you want to see a magic?“ jedna z množstva ponúk, ktoré sa k nám dostali na pravom londýnskom trhu, kde nám túto otázku položil muž, ktorý čaroval s kartami a živil sa písaním básní na zákazku. Na brehu Temže zas skupinka Afričanov predvádzala rôzne akrobatické kúsky, v Amsterdame sme si mohli podať ruku s Johnny Deppom.
Naša púť začala ráno 26. 2. 2020 na čele s p. uč. Borisovou, p. uč. Herbstovou a p. uč. Seleckým. Cesta do prvej cieľovej destinácie, Amsterdamu, bola vyčerpávajúca, ale dobrá nálada sa viezla s nami. Prehliadka upršanej metropoly Holandska začala plavbou po kanáloch, počas ktorej sme videli typické domy, houseboaty aj prístav. Druhú zastávku predstavovalo námestie Dam a Múzeum Madame Tussauds, v ktorom sme stretli celebrity, ako sú Michael Jackson, Barack Obama, Pablo Picasso ale aj Shrek či E.T. - všetko voskové figuríny - na nerozoznanie od „originálov“. Stihli sme aj návštevu Ríšskeho múzea a do vytúžených postelí sme odpadli v belgickom meste Jabbeke.
V piatok sme plnou parou vyrazili smer Londýn. Exkurzia začala na Greenwich markete. Stánky s jedlom z každého kúta sveta, handmade šperky, obrazy, knihy... Nemohli sme minúť ani Greenwichskú hvezdáreň s nultým poludníkom a Tower Bridge nad riekou Temža. Nasledujúci deň začal prechádzkou v Kensingtonských záhradách, pokračoval návštevou Prírodopisného múzea a Buckinghamského paláca. Rýchla fotodokumentácia a presunuli sme sa k srdcu celého Londýna - Elizabeth Tower alebo inak Big Ben (bohužiaľ, momentálne je v prestavbe, preto sme z neho veľa nevideli). Trafalgarské námestie, Londýnske oko, červené telefónne búdky, double-decker autobusy, ani jeden z týchto symbolov Londýna sme na našom výlete nemohli nezazrieť.
„Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu.“ Pri cestovaní sa učíme veľa, všetko zažívame na vlastnej koži. To, akú to má cenu, vie aj naša škola, ktorá zorganizovala túto exkurziu. Ďakujeme J -Michaela Krišková-
Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku
V stredu 12. 2. 2020 sa na Gymnáziu Konštantínova 2 v Prešove uskutočnil 30. ročník krajského kola Olympiády v anglickom jazyku. Naša škola mala svoje zastúpenie v kategórii 2C1, v ktorej súťažil Pavol Borovský (III.A) a umiestnil sa na 5. mieste s rovnakým celkovým počtom bodov (57) ako účastníci, ktorí obsadili 3. a 4. miesto. Paľovi ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a prajeme veľa šťastia v budúcich ročníkoch súťaže.
Okresné kolo 30. ročníka olympiády v anglickom jazyku
Dňa 15.01.2020 sa na našej škole konalo okresné kolo 30. ročníka olympiády v anglickom jazyku. Tejto súťaže sa zúčastnilo 30 žiakov zo 4 okresov: Humenné, Medzilaborce, Snina a Vranov n/Topľou. V silnej konkurencii v kategórii 2A náš žiak Hugo Herman z II.D triedy obsadil 3. miesto, v kategórii 2B Dávid Belcák zo IV.A triedy obsadil 2. miesto a v kategórii 2C2 Kristína Puškárová zo IV.A triedy obsadila taktiež 2. miesto. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
HLMEP 2019
V dňoch 29.11. – 30.11. 2019 sa na našom gymnáziu uskutočnil už 14. ročník Modelového európskeho parlamentu, ktorému prezidentovali Filip Hovanec (IV.C) a Pavol Borovský (III.A). Zúčastnilo sa na ňom spolu 26 dvojčlenných delegácií žiakov nie len z GAGLS, ale aj z gymnázií v Michalovciach, Snine, Trebišove a z humenských gymnázií Cyrila a Metoda a Jána Zlatoústeho. Diskutovanou témou boli Globálne problémy týkajúce sa zmeny klímy. Táto téma momentálne výrazne rezonuje vo všetkých svetových médiách. Delegátom ďakujeme za prípravu na toto podujatie a za zvládnutie tejto náročnej problematiky. Obrovská vďaka patrí aj celému organizačno-pomocnému tímu našich žiakov.
Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku
Dňa 19.11. a 21.11.2019 sa na našej škole konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku, do ktorého sa zapojilo 51 študentov súťažiacich v 4 kategóriách. V kategórii 2A sa najviac darilo Hugovi Hermanovi (II.D), v kategórii 2B bol najúspešnejší Dávid Belcák (IV.A), v kategórií 2C2 zvíťazila Kristína Puškárová (IV.A). Všetci traja nás budú reprezentovať v okresnom kole OAJ, ktoré sa bude konať 15.1.2020. Žiak Pavol Borovský (III.A) zvíťazil v kategórií 2C1 a priamo postupuje do krajského kola. Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov.
Výsledky:
Kategória 2A písomná časť ústna časť spolu
1. miesto – Hugo Herman (II.D) - 33 bodov 28 bodov 61 b.
2. miesto – Daniel Lopata (II.C) - 35,5 bodov 25 bodov 60,5 b.
3. miesto - Rastislav Repko (I.B) - 33,5 bodov 24 bodov 57,5 b.
Kategória 2B
1. miesto – Dávid Belcák (IV.A) - 40 bodov 28 bodov 68 b.
2. miesto – Filip Tkáč (IV.A) - 30,5 bodov 30 bodov 60,5 b.
3. miesto – Lukáš Drozd (III.C) - 32 bodov 24 bodov 56 b.
Kategória 2C1
1. miesto – Pavol Borovský (III.A) - 35 bodov 29 bodov 64 b.
2. miesto – Samuel Kristev (II.A) - 32 bodov 29 bodov 61 b.
3. miesto – Martin Tomko (II.A) - 31 bodov 21 bodov 52 b.
Kategória 2C2
1. miesto – Kristína Puškárová (IV.A) - 27 bodov 26 bodov 53 b.
2. miesto – Lara Bond (I.A) - 28 bodov 24 bodov 52 b.
Miniseminár anglického jazyka pre učiteľov ZŠ a SŠ
Dňa 7.11.2019 vydavateľstvo OXFORD University Press už dvanásty-krát organizovalo na pôde našej školy metodický miniseminár pre učiteľov anglického jazyka základných a stredných škôl pod názvom „Nebojme sa gramatiky“. Seminár bol venovaný problematike efektívneho využitia gramatickej príručky, hravej gramatiky a online podpory od OUP. ELT konzultant pán Mgr. Roman Čančinov sa svojimi praktickými ukážkami zameral na aktivity, s cieľom zaujať a motivovať žiakov a informovať učiteľov, ako pracovať s Clasroom Presentation Tools. Záujem o tento miniseminár, ktorý je z roka na rok väčší, je nepochybne dôkazom, že je prínosný pre každého účastníka. Viac foto tu. - IH -
Európsky deň jazykov
V štvrtok, dňa 26. septembra, sme si na našej škole tak, ako je už každoročne tradíciou, pripomenuli Európsky deň jazykov. V tento deň si naši študenti pre svojich spolužiakov pripravili množstvo zaujímavých aktivít, vďaka ktorým si mohli upevniť svoje vedomosti v oblasti cudzích jazykov nekonvenčnou formou. Skupiny študentov si tak postupne mohli otestovať svoje znalosti až v štyroch jazykoch – anglickom, nemeckom, španielskom či ruskom. Celý deň v aule vládla dobrá nálada a študenti nám svojimi znalosťami ukázali, že im cudzie jazyky nie sú ľahostajné. P.M.