• Medzinárodná spolupráca pomocou eTwinningu

V období apríl – jún 2017 sa vyučujúci anglického jazyka Gymnázia arm. gen. L. Svobodu zúčastnili programu kontinuálneho vzdelávania s názvom Školské projekty a medzinárodné partnerstvá cez internet. Jeho podstata spočívala v medzinárodnej spolupráci škôl formou eTwinningových projektov zameraných na rôzne témy, do ktorých sa aktívne zapojili aj naši gymnazisti. Stručnú charakteristiku jednotlivých projektov si môžeme prečítať nižšie:

Názov projektu: Peace in Words

Vyučujúca: PaedDr. Ivanna Herbstová

Zúčastnená trieda: III.A (Viktor Káčer, Daša Ferková, Jana Barnišinová, Natália Derďaková, Diana Lukáčová, Marianna Čurová, Katarína Ďurčeková, Daniel Demeter, Martin Havriľak, Dávid Gulyás)

Partneri: 2 školy z Turecka

Ciele projektu: Zdokonaliť si zručnosti vyhľadávania informácií na internete pri hľadaní citátov, zlepšenie jazykových zručností, zdieľať spoločné obľúbené citáty o mieri s cieľom   uvedomiť si význam svetového mieru, upriamiť pozornosť na nedávne teroristické útoky v  rôznych krajinách a odsúdiť ich nezmyselnosť.

Úlohy: Tvorba loga, používaného v priebehu projektu,krátkeho videa s cieľom predstaviť školu, vyhľadanie citátov svetových lídrov a iných významných ľudí na internete, vyhotovenie nástenných novín s citátmi svetových lídrov, vytvorenie  vlastných citátov o mieri v anglickom jazyku a tvorba krátkeho videoklipu s citátmi  zdieľaného so žiakmi školy a projektovými partnermi.

Názov projektu: Mestá a miesta

Vyučujúca: PaedDr. Júlia Borisová

Zúčastnená trieda: II.C (Viktória Herbstová, Sára Jakubčová, Ema Hrišová)

Partneri: školy z Turecka, Fínska, Holandska, Poľska, Česka a Slovenska

Ciele projektu: Odprezentovať región, v ktorom žijeme a predstaviť svoju školu.

Úlohy: Uskutočnenie prieskumu a následnej video prezentácie zaujímavých miest a oblastí v krajine, v ktorej žijeme. Link na video: https://www.youtube.com/watch?v=HSAXzvkU8hw

Názov projektu: For a More Livable Earth, Students Protect Their Future

Vyučujúca: Mgr. Diana Francúzová

Zúčastnená trieda:  III.C (Ivana Karnajová, Viktória Mitrová)

Partneri: školy z Turecka a Slovenska

Ciele projektu: Zvýšiť povedomie žiakov / mladých ľudí o environmentálnych problémoch a ich celosvetovej hrozbe, vytvoriť si nové priateľstvá, navzájom sa oboznámiť so svojou kultúrou a rozvíjať komunikačné zručnosti v cudzom jazyku.

Úlohy: Vytvorenie skupiny 5 žiakov v každej zapojenej škole, ktorých úlohou je fotograficky dokumentovať znečistenie prostredia vo svojom okolí, zdieľať ich medzi partnerskými školami, následne prezentovať a uskutočniť výstavu fotografií na partnerských školách.

Názov projektu: Oliver Twist a jeho odkaz pre dnešnú mládež

Vyučujúca: Mgr. Marianna Lokšíková

Zúčastnená trieda:  III.C (Ivana Karnajová, Viktória Mitrová)

Partner: škola zo Slovenska

Ciele projektu: Poukázať na význam čítania kníh a rozvoja čitateľskej gramotnosti deti a mládeže v súčasnom svete, rozvíjať čitateľské kompetencie študentov dvoch rôznych typov stredných škôl, pochopenie skutočnosti, že každé literárne dielo v sebe nesie skryté pravdy, hodnoty a odkaz pre každého človeka a posilnenie medzipredmetových vzťahov (SJL – ANJ).

Úlohy: Vytvorenie skupiny žiakov v obidvoch zúčastnených školách, ktorá si knihu Oliver Twist najprv prečíta a následne si pozrie aj jej filmové prevedenie - žiaci SOŠ v slovenskom a žiaci gymnázia v anglickom jazyku. Predstavenie obdobia, v ktorom sa príbeh odohráva a hlavných i vedľajších postáv zaujímavým spôsobom podľa výberu žiakov.  Príprava kvízu o knihe a vytvorenie prezentácie o  charakteristike knihy a osobných zážitkoch a skúseností nadobudnutých pri čítaní , ako aj odkaze, ktorý pre každú skupinu študentov zanechal Oliver Twist.

Názov projektu: Teaching English through Teaching Games

Vyučujúca: Mgr. Miroslav Selecký

Zúčastnené triedy: I.B (Branislav Hobľák, Dávid Jevčák, Ingrid Juhásová, Natália Jurcová, Samuel Krempaský, Van Anh Le Thi, Daniel Prč, Natália Puškárová, Lívia Reváková, Ema Sotáková, Paulína Šompľáková, Marek Terek) a I.E (Jakub Barica, Sarah Bilá, Karolína Buriková, Nina Cipková, Natália Dudová, Peter Fedák, Daniela Gribaničová, Viera Hirschnerová, Hana Hrišová, Tatiana Chovancová, Tomáš Jacko, Katarína Karasová)

Partneri: školy z Turecka, Talianska, Rumunska, Ukrajiny, Veľkej Británie a Poľska

Ciele projektu: Zatraktívniť  žiakom výučbu anglického jazyka prostredníctvom komunikačných aktivít a hier a vzájomne sa v rámci zúčastnených partnerských škôl danými aktivitami inšpirovať, rozvíjať komunikačné zručnosti žiakov, naučiť sa uplatňovať IKT v učebnom procese a rozvíjať tvorivosť žiakov.

Úlohy: Príprava jazykových hier žiakmi, prezentácia pravidiel a predvedenie hier na hodinách anglického jazyka a následné zverejnenie foto dokumentácie a popisov hier pre partnerské školy na internete.