• Aktivity 2016-17

• 13. - 17. 9. 2016

Náš príbeh o svete na Vltave

„Ukončete výstup a nástup dveře se zavírají. Příští stanice...“  Takto nás privítala PRAHA. Prv než nás pohltili jej starobylé ulice pretkané komfortom súčasnej doby, navštívili sme miesto, kde naveky zastal čas . Terezín – začiatok  dejepisnej výpravy študentov 2.B, 2.D a 2.E triedy v sprievode pani učiteliek PhDr. Kordaničovej, PhDr. Sklenárovej Uramovej a Mgr. Januchovej v dňoch 13. až 17. septembra 2016.

Počas prehliadky jednotlivých blokov terezínskeho ghetta sme sa dozvedeli o histórii jeho vzniku, o väzňoch, o epidémii týfusu v tábore, o počtoch ľudí, ktorých si tam našla smrť. Terezínske ghetto ako jediný zberný tábor v Protektoráte Čechy – Morava predstavoval miesto utrpenia a poníženia pre väčšinu českých a moravských,  ale i ďalších európskych židov. Tak prešiel prvý deň našej poznávacej cesty s množstvom nezodpovedaných otáznikov.

Druhý deň sme začali veselšie. Keďže sme študenti gymnázia, ktoré nás pripravuje na štúdium na vysokej škole, prehliadka Univerzity Karlovej nás veľmi zaujala. A možno mnohých aj namotivovala. Veď študovať na najvýznamnejšej vedeckej a vzdelávacej inštitúcii uznávanej v európskom i svetovom meradle by bol úspech nielen školy, ale predovšetkým  náš vlastný.

V tento deň sme videli aj ďalší unikát metropoly Čiech. Orloj na Staromestskom námestí. Prišli sme v správny čas, a tak videli „v akcii“ všetkých apoštolov i povestnú „smrtku na pražskom Orloji“.

Zdá sa, že Praha je strážená nielen apoštolmi z Orloja, ale aj sochami svätcov, ktoré zdobia celý Karlov most. Spoločnosť im celoročne robia predávajúci čohokoľvek, džezové kapely, čajky či ružové holuby, lapajúce  za letku suché pečivo. A  more turistov.

V tento deň sme sa ešte priamo z Vyšehradu presvedčili, že Praha je naozaj stovežatá. Čo sto, tisícvežatá je Praha :) .

Ďalší deň sme plánovali dobyť Pražský hrad. Vlastne dobyť by sa nám ho nepodarilo. Hradná stráž, ktorú sme sa márne snažili rozosmiať, mala všetko v zornom uhle. Najcennejšia gotická pamiatka hradu Chrám sv. Víta nám svojou mohutnosťou, noblesnosťou i krásne vyzdobenými okennými tabuľami vyrazila dych. No naše pohľady nevychádzali z údivu ani cestou úzkymi uličkami Malej strany s radom reprezentatívnych šľachtických palácov (Valdštejnský, Lichtenštajenský, Nostický..) Po vzhliadnutí záhrady vo Valdštejnskom paláci sme mali pocit, akoby sme sa ocitli  vo Versailles.

Aby sme si z   Prahy odniesli čo najkrajší obraz v očiach, lanovkou sme sa vyviezli na Petřín a toto bola najkrajšia rozlúčka s metropolou Česka. No nie ZBOHOM, len DOVIDENIA sme dali tejto dominante na Vltave. Pretože v Prahe je stále na čo pozerať, čo objavovať, čo obdivovať.

Naša dejepisná exkurzia skončila a my sme šťastne zaparkovali v sobotu ráno 17. septembra na parkovisku v Humennom. No dojmy, spomienky a nové poznatky si berieme so sebou do ďalších študentských dní. Za tri dni sa nedá toho veľa stihnúť, no na začiatok celkom pekná skúsenosť. A  preto hlavne Vám, vážené vedenie Gymnázia arm. generála L. Svobodu v Humennom, ďakujeme veľmi pekne za ten skvelý začiatok.

Zuzana Komanová