• Aktivity v šk. r. 2022/2023

• Deň otvorených dverí

• Dňa 25.11.2022 sa na našej škole konal deň otvorených dverí, počas ktorého sa žiaci základných škôl mohli oboznámiť aj s anglickým jazykom a aktivitami s ním spojenými.

Vo video-prezentácii im boli odprezentované aktivity spojené s Európskym dňom jazykov, fakultatívny výlet Amsterdam-Londýn, taktiež možnosť zúčastniť sa na súťaži Jazykový kvet, v ktorom má naša škola úspechy, alebo projekt e-Twinning, do ktorého sa zapájajú naše triedy, ktoré počas neho komunikujú so žiakmi z rôznych krajín.

Popri video-prezentácii si žiaci otestovali aj svoju kreativitu, keď hrali hru "story cubes", pri ktorej na základe obrázkov na kockách vytvárali po anglicky zaujímavé príbehy. Pre tých menej odvážnych boli pripravené kartičky so slovami, ktoré si navzájom po anglicky vysvetľovali. (text: Bibiána Pavlíková (IV.B))

foto z DOD nájdete na hlavnej stránke školy

• Európsky deň jazykov

• Europský deň jazykov je každoročnou tradíciou našej školy. Dňa 27.9. sa žiaci mohli opäť tešiť na deň plný aktivít, ktoré preverili ich zručnosti z anglického, nemeckého, ruského i španielskeho jazyka.

Žiaci si museli oprášiť svoje vedomosti z týchto jazykov a naučili sa nielen čosi nové o krajinách, ich kultúre či histórii, ale nabrali aj praktické skúsenosti v práci v skupine. Obľúbenou zastávkou bol španielsky rýchlokurz salsy, ktorý odhalil skryté tanečné talenty našich žiakov. Nechýbali ani hudobné hry, kde sa žiaci svojím dôvtipom snažili identifikovať slovenské piesne preložené do anglického jazyka a mali si možnosť aj zaspievať. Pozornosť žiakov však pútalo aj dvojjazyčné pexeso, hry s azbukou, spoločenská hra Story cubes, či nemecké jazykolamy. Chýbať nesmeli ani vedomostné hry, späté najmä s tradičnou kuchyňou anglicky hovoriacich krajín. Nesmieme zabudnúť na kreatívnu stránku našich žiakov, ktorá sa preukázala vo vyfarbovaní vlajok naslepo a preklad zo staroanglického jazyka. Výsledky týchto aktivít si môžete pozrieť pri našej cudzojazyčnej miniknižnici.

Chceme sa Vám, milí žiaci, poďakovať, že ste svojím nadšením pre jazyk zaručili, že celú akciu sprevádzala uvoľnená atmosféra. Veríme, že ste si tohtoročný Európsky deň jazykov užili a tešíme sa na Vás opäť o rok.

text: Jakub Terek (4.A); foto: Michaela Krišková (IV.B)

foto: na hlavnej stránke školy

• Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• V dňoch 19.11. a 25.11.2022 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku, do ktorého sa zapojilo 50 študentov súťažiacich v 4 kategóriách.

V kategórii 2A sa najviac darilo Janke Michančovej (II.C)

v kategórii 2B bola najúspešnejšia Bibiána Pavlíková (IV.B)

v kategórii 2C2 zvíťazila Lara Mária Bond (IV.A)

V kategórii 2C1 určenej pre žiakov 5G zvíťazil Martin Tomko (V.A)

Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za účasť, víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov pri ďalšej reprezentácii našej školy. (-IH-)
          Výsledky:
          Kategória 2A

1. Jana Michančová (II.C)
          2. Adam Hančárik (II.B)
          3. Dagmar Cangárová (II.C)

Kategória 2B

1. Bibiana Pavlíková (IV.B)
          2. Adam Soták (III.A)
          3. Rastislav Repko (IV.B)

Kategória 2C1

1. Martin Tomko (V.A)
          2. Jakub Terek (IV.A)

Kategória 2C2

1. Lara Maria Bond (IV.A)
          2. Nina Straková (IV.B)
          3. Damián Telvák (III.B)

Celý článok aj s foto-dokumentáciou nájdete tu: olympiáda

• Okresné kolo 33. ročníka olympiády v ANJ jazyku

• Dňa 19.1.2023 sa na pôde nášho gymnázia uskutočnilo okresné kolo olympiády v anglickom jazyku, do ktorého sa zapojilo 30 súťažiacich z okresov Humenné, Snina, Vranov n/Topľou a Medzilaborce. Našu školu reprezentovali 3 žiačky:

Jana Michančová z II.C triedy, ktorá v kategórii 2A obsadila 2. miesto, Bibiána Pavlíková zo IV.B triedy v kategórii 2B skončila na 1. mieste a Lara Mária Bond zo IV.A triedy, ktorá sa v kategórii 2C2 umiestnila na 1. mieste.

Víťazkám kategórie 2B a 2C2 držíme palce a prajeme veľa úspechov v krajskom kole. -IH-

• Krajské kolo olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 16.2.2023 sa v Prešove uskutočnilo krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Našu školu reprezentovali víťazi obvodného a školského kola:

- v kategórii 2B - Bibiána Pavlíková (IV.B), ktorá obsadila 5.miesto

- v kategórii 2C2 - Lara Mária Bond (IV.A), ktorá obsadila 4. miesto

- v kategórii 2C1 - Martin Tomko (V.A), ktorý obsadil 6. miesto

Všetkým súťažiacim ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov. (-IH-)

• Jazykový kvet ŤUKNI – celoslovenské finále

• V marci 2023 sme zverejnili mená žiakov postupujúcich na celoslovenské kolo jazykovo-literárnej súťaže Jazykový kvet Ťukni, ktorá sa našej škole teší čoraz obľube väčšej a popularite. Môžeme s hrdosťou oznámiť, že naši žiaci:

• Matej Kislan (IV.C – reprezentujúci štvorročné gymnázium)
            • Alexandra Valalská (V.A – reprezentujúca bilinguálne gymnázium)

sa obaja umiestnili na poprednom 2. mieste v kategórii poviedka v rámci celého Slovenska. Víťazom srdečne blahoželáme a keďže ide o žiakov končiacich ročníkov, prajeme naďalej veľa podnetov na písanie aj počas vysokej školy.

• JAZYKOVÝ KVET KLASIK - KRAJSKÉ FINÁLE

• Dňa 17.4.2023 sa 2 žiaci našej školy zúčastnili krajského finále jazykovedno-literárnej súťaže Jazykový kvet v kategórii KLASIK – PREDNES poézie/prózy. Obaja súťažiaci si vo svojej kategórii POĚZIA - VLASTNÁ TVORBA vybojovali popredné umiestnenia v rámci Prešovského kraja:

• Max Balický (V.A) – 1. miesto
            • Terézia Kowalská (II.B) – 2. miesto

Súťažiacim srdečne blahoželáme a Maxovi naďalej prajeme veľa úspechov pri reprezentovaní našej školy v celoslovenskom kole v Bratislave.(-ZJ-)