• AKTIVITY 2015-16

      • Židovská synagóga v Prešove

        Dňa 6. mája 2016 (piatok) sme sa na podnet učiteliek dejepisu vybrali triedy tretieho ročníka (3. A, 3. D a 3. E) na jednodňovú exkurziu do Židovskej synagógy, ktorá má sídlo v Prešove.

        Prvý dojem bol šokujúci, pretože sme si to predstavovali ako nejakú mešitu, ktorú navštevujú moslimovia. Po zaplatení prehliadky nám pred touto synagógou sprievodkyňa povedala veľmi zaujímavé informácie. Ortodoxná synagóga v Prešove bola počas druhej svetovej vojny zničená. Nachádzala sa v meste, teraz to sú priestory obchodného domu. Po jej zničení  v roku 1928 bolo postavené prvé židovské múzeum svojho druhu na Slovensku. Súčasťou tohto múzea je aj synagóga, ktorá bola postavená v roku 1898.  Dodnes sa používa ako modlitebňa. Symbolom židov je Dávidova šesťcípa hviezda. Podľa židovskej tradície bol tento symbol namaľovaný alebo vyrytý na štítoch bojovníkov kráľa Dávida. Táto hviezda zdobí každý kút synagógy.

        Vo vnútri sú zrekonštruované lavice (nie sú pôvodné), ktoré židia zdedili po svojich rodičoch, alebo si tieto miesta kupovali. Miesto pre mužov bolo dole a ženská časť bola na poschodí synagógy, kde je teraz zriadené múzeum. V tomto múzeu sme našli rôzne starožitné knihy, svietniky, nálezy zo starej a zničenej synagógy. Tiež fotky prvých židov či korunovačné klenoty. Ďalšie, čo nás zaujalo, bolo, že v blízkosti tejto modlitebne sa nachádzala aj škola pre židovských chlapcov. Dozvedeli sme sa, že pre židov je typické čítanie kníh a slov zozadu. Po prehliadke múzea sme sa pomaly rozlúčili s našou sprievodkyňou a pobrali sa na cestu za našimi domovami.

        Chceme sa veľmi pekne poďakovať učiteľkám, ktoré nám dali možnosť zúčastniť sa a mať možnosť niečo také vidieť. Tiež našej sprievodkyni,  vďaka ktorej sme o niečo múdrejší a aj našim šoférom, ktorí mali s nami toľkú trpezlivosť.

        Michaela Surgentová, III.E


        Dejepisná exkurzia v Poľsku

        Miesto, kde žltá farba, nie je len symbolom slnka...

        V dňoch 14.-15. 4. 2016 sme sa my, študenti 2. a 3. ročníka Gymnázia arm. Gen. L. Svobodu, zúčastnili na dejepisnej exkurzii v Poľsku. V prvý deň  nám program vypĺňali - koncentračné tábory Osvienčim a Birkenau. V Auschwitze nás sprevádzalo pochmúrne počasie, čo len zvýrazňovalo celkovú atmosféru toho miesta. Ani 365 slnečných dní do roka by nezahnalo hrôzu, ktorou je aj po desaťročiach také miesto nasiaknuté. Mohli sme si prezrieť baráky i kremačné pece. Všade dookola boli kilometre ostnatého drôtu, haldy vlasov, topánok, kufrov. Za srdce nás chytilo množstvo fotografií, ale hlavne múry stavieb, ktoré v sebe skrývajú neskutočné príbehy ľudí, ktorí  nástupom do železničného vagónu, poslednýkrát zažili chvíle s rodinami. Prechádzali  sme miestnosťami, kde sa pred 70 rokmi žilo úplne nepredstaviteľne - život tak neskutočne odlišný od „normálnosti“. Už pri bráne, na ktorej svietil nápis Práca oslobodzuje, sa nám v žilách rozprúdil obrovský žiaľ. Smútok vyžaroval z každého kúsočka hrozného koncentračného tábora – tábora na smrť.

        Ďalší deň sme navštívili nádherné historické mesto Krakov. Začali sme prehliadkou  hradu Wavel, ktorý je  dominantou a turistickým magnetom Krakova. Toto niekdajšie sídlo panovníkov je akoby „posvätné“ miesto druhého najľudnatejšieho centra Poľska. Pekný deň sme zakončili prezeraním si skvostov Starého mesta – najstaršej časti tohto „mesta drakov“. Odniesli sme si skvelé zážitky i nové poznatky a tiež toto: Hoci viete, kam idete, myslíte si, že viete, čo vás tam čaká, ale opak je pravdou...

        Veronika Nováková, 3. D


         

        Študenti gymnázia na stretnutí u predstaviteľov parlamentu Českej republiky​

        Dejepisná súťaž študentov gymnázií, ktorú organizuje Gymnázium v Chebe je najväčšia súťaž stredoškolákov v rámci bývalej Československej republiky. O význame súťaže svedčí aj fakt, že záštitu pravidelne preberajú najvyšší politickí činitelia Českej a Slovenskej republiky, napr.  A. Kiska, prezident SR, Milan Štěch, predseda Senátu ČR, Ján Hamáček, predseda Poslaneckej snemovne, Peter Pellegrini, predseda NR SR, obidvaja ministri školstva SR a ČR.

        Každý rok je súťaž zameraná na určitý úsek československých dejín. Každý tím, ktorý chce uspieť v tejto súťaži musí preukázať hlboké vedomosti z rôznych oblastí života spoločnosti vo vybranom období. Do celoštátnych kôl sa celkovo zapojilo 263 gymnázií. Do finále postúpilo 75 tímov z jednotlivých gymnázií ČR a SR. Víťazom za ČR sa stalo Gymnázium Stražnice a najlepším družstvom zo Slovenska bolo Gymnázium arm. gen. L. Svobodu  Humenné. Celkové obsadilo 7. miesto.

        Na základe toho začiatkom roka v Prahe boli prijatí študenti, ich pedagógovia a členovia vedenia škôl v Senáte ČR jeho predsedom M. Štěchom a v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR jej predsedom J. Hamáčkom.

        Za Gymnázium arm. gen. L. Svobodu boli prijatí členovia tímu Alexander Burda, Richard Butala, Jozef Džubara, učiteľ dejepisu PhDr. Radoslav Turik,  PaedDr. Ivan Pajtaš, riaditeľ školy a RNDr. Marián Hamrák, zástupca riaditeľa. Pri tejto príležitosti prítomní absolvovali spoločenské stretnutie a obed s významnými politickými činiteľmi a dostali pamätné listy, ktoré pripomínajú ich úspech v tejto súťaži. Zároveň prevzali zástupcovia Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom pamätnú medailu Poslaneckej snemovne ČR.

        Študenti spolu so svojimi pedagógmi úspešne reprezentovali SR, Prešovský kraj, Humenné a svoju školu a pozvanie zo strany vysokých politických predstaviteľov Českej republiky, bolo ocenením za ich prácu a výborne výsledky v tejto medzinárodnej dejepisnej súťaži.

        1. stretnutie

        2. stretnutie



         

        Exkurzia v Hanušovciach

        V rámci týždňa aktivít na našej škole sa triedy 2.B, 2.C a 2.E dňa 13.11.2015 zúčastnili exkurzie vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Najskôr sme navštívili dielne, kde si niektorí uplietli náramky, vytvorili kovové prstienky, iní si zas vyskúšali prácu na hrnčiarskom kruhu. Nasledovala zaujímavá prehliadka  múzea, ktorá sa nachádza v kaštieli. Nakoniec nás čakal archeopark, kde sme si pozreli typické príbytky ľudí od praveku až po súčasnosť. Dozvedeli sme sa veľa nových vecí o našich predkoch a prírodných podmienkach v našom okolí. Sme radi, že sme sa mohli tejto exkurzie zúčastniť.


         

        Gymnazisti na dejepisnej exkurzii v Poľsku

        V dňoch 17. – 18. septembra 2015 sa študenti 3. ročníka pod vedením pedagógov PhDr. Ľubice Kordaničovej, PhDr. Tatiany Sklenárovej Uramovej a Mgr. Michaely Januchovej zúčastnili na dejepisnej exkurzii po poznávaní poľských historických miest Oswienčim a Krakow.

        Vo štvrtok už o šiestej ráno prekročil autobus so žiakmi poľskú hranicu a pokračoval ďalej do Osvienčimu. Tam študenti absolvovali trojhodinovú prehliadku koncentračného tábora Auschwitz I. Po nej sa autobusom presunuli do Brezinky, kde strávili ďalšiu hodinu obhliadkou miesta, ktoré je nazývané aj najväčším cintorínom na svete. To v nich zanechalo silný zážitok a priučilo ich vďačnosti za všetko, čo majú, počnúc slobodou až po teplú posteľ.

        Druhý deň sa niesol v znamení poznávania histórie kráľovského mesta Krakow. To sa začalo prehliadkou hradu Wawel a Baziliky sv. Stanislava a sv. Václava, kde študenti po tom, čo sa na veži dotkli ľavou rukou zvonu a zaželali si svoje prianie, zostúpili aj do krypty v podzemí. Odtiaľ  pešo zišli kráľovskou cestou, nasledujúc sprievodcu, popri románskom a barokovom kostole až na hlavné krakovské námestie, známe ako Rynek. Tu mali osobné voľno, počas ktorého mohli nakúpiť suveníry, napríklad aj v renesančnej trhovej hale, tzv. Sukienniciach, alebo sa len tak prechádzať, užívajúc si atmosféru Starého mesta či čakať na trubača, ktorý sa objavuje na veži Mariánskeho kostola. Cesta domov na Slovensko tak bola plná nezabudnuteľných zážitkov z dvoch dní strávených v Poľsku.

        Touto cestou by sa študenti chceli poďakovať vedeniu školy, že im umožnilo aj takouto formou spoznávať históriu a uvedomiť si, že kto na ňu zabúda, môže ju zopakovať.

                                                                                                                  Mária Malíková, 3. A


         

    • Kontakty

      • Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, Komenského 4, Humenné
      • gymhum@gmail.com, sekretariat@gymagls-he.vucpo.sk
      • +421577753826; +421577755474; +421577888521; +421911150900
      • Komenského 4 066 01 Humenné Slovakia
      • 00160954
      • 2021216604
      • +421577888521
      • Prešovský samosprávny kraj, Námestie mieru č. 2, 080 01 Prešov
      • RNDr. Marián Hamrák +421 910 311 688 marianhamrak@gmail.com
      • Mgr. Miloslav Melník +421 910 247 627 miloslavmelnik@gaglshe.sk
      • Ing. Miriam Januchová +421 911 931 163 ekonom@gymagls-he.vucpo.sk
      • Mgr. Anton Žido 057/7753826
      • Ing. Jana Michančová
      • https://www.facebook.com/gaglshumenne
    • Prihlásenie